Kadıköy’de Emin Şakir ile Dayanışma Basın Açıklaması

DSİP adına Nuran Yüce’nin okuduğu basın açıklaması şöyleydi:

Emin Şakir’e özgürlük!

Arkadaşımız, yoldaşımız Emin Şakir yaklaşık 20 gündür tutuklu. Emin tutuklandığından beri dayanışmasını ileten ve Emin’in serbest kalmasını talep eden herkese teşekkür ederiz.

Emin Şakir, Türkiye sol tarihinin hafızasını koruyan bir arşive sahip olduğu için tutuklandı. Belli ki daha önce yayınlanmış dergilerin bir web sitesinde yeniden yayınlanması Türkiye’de suç sayılıyor.

Emin solun tarihine ilgili bir serbest arşivci olmanın yanı sıra, bir dizi özgürlük mücadelesinin içerisinde yer alan bir sosyalisttir. Irkçılığa, iklim değişikliğine, savaşa ve sayısız haksızlığa karşı verilen mücadelelerde emeği olan bir aktivisttir.

Emin arşivcilik, bilgi biriktirme, solun ortak değerlerini ulaşılabilir bir platformda toparlama çabasının ürünü olan ‘solyayin.com’ adlı internet sitesini Türkiye’de sol olarak tanımlanan neredeyse bütün yayınlara açtı. Bu yayınların sahipleri olan bazı gruplarla iletişime geçti, yayınlarını istedi. Kendi siyasi görüşlerinden tamamen farklı olan gazete veya dergiler dahil olmak üzere birçok farklı süreli yayını arşivledi. Binlerce dergi ve gazete sayısı isteyen herkesin kullanımına, herhangi bir koşul aranmadan ve ücretsiz bir şekilde açıldı. Emin’in arşivi, yayınlamasının ardından internet sitesine gösterilen ilgiyle her geçen gün büyüdü. İnternet sitesi yavaş yavaş duyulmaya başladıkça birçok çevre onun istemesine gerek kalmadan yayınlarını ulaştırdı. Bazı insanlar kişisel arşivlerini ulaştırarak sitede yayınlanmasını istedi. Böylece Emin’in sitesi dayanışma ve katkılarla büyüyen bir açık arşive dönüştü. Emin’in sadece kişisel bir tutku olarak başlayan arşivi birçok akademik tarih çalışmasına kaynak oluşturdu, birçok araştırmacının, tarih meraklısının başvuru kaynağı oldu.

Arkadaşımızın neyle suçlandığı dosyasında gizlilik kararı olduğu için tam olarak açıklanmıyor. Emin hakkında soruşturmanın sürdüğü son iki yılda defalarca yurtdışına gidip geri dönmüş olmasına, her çağrıldığında ifade vermeye gitmiş olmasına rağmen “kaçma şüphesi” gerekçesiyle tutuklandı. Bu haksızlığın derhal son bulmasını istiyoruz.

Birkaç gün önce avukatı Emin Şakir’in kaçma şüphesi gerekçe gösterilerek tutuklanması kararına itiraz etti. Bu itiraza yanıt olarak Emin Şakir’in bir an önce serbest bırakılmasını talep  ediyoruz.

Arşivcilik suç değildir!

Emin’in yeri bizim yanımızdır, demokrasi ve özgürlükler mücadelesidir!

Emin Şakir’e özgürlük!”

(marksist.org)

16 Aralık 2017