ETHA haber: DSİP üyeleri Emin Şakir’e dayanışma kartı gönderdi

DSİP, solyayin.com adlı internet sitesinde sol yayınların arşivlerini yayınlayan Ümraniye ilçe yöneticisi Emin Şakir’e özgürlük talebiyle Galatasaray Postanesi önünde basın açıklaması yaptı.

İngilizce ve Türkçe “Emin Şakir’e özgürlük” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde konuşan DSİP Eşbaşkanı Meltem Oral, Emin Şakir’in 10 gün önce tutuklandığını hatırlattı. Oral, “Solun arşivcisi olduğu için tutuklandı. Başka bir yerde olsa ödüllendirilecek bir çaba Türkiye koşullarında cezalandırılıyor” dedi.

Şakir’in arşivcilik, bilgi biriktirme ve solun ortak değerlerini bir platformda toparlamak için çaba gösterdiğini ifade eden Oral, “solyayin.com” adlı internet sitesine Türkiye’deki sol yayınların hemen tamamını koydu. Bu yayınların sahipleri olan gruplarla iletişime geçti, yayınlarını istedi. Binlerce dergi ve gazeteyi ücretsiz olarak isteyen herkesin kullanımına açtı. Site yaygınlaştıkça birçok çevre onun istemesine gerek kalmadan yayınlarını ona ulaştırdı. Böylece Emin’in sitesi dayanışma ve katkılarla büyüyen bir açık arşive dönüştü” ifadelerini kullandı.

Şakir’in arşivinin birçok akademik tarih çalışmasına da kaynak oluşturduğunu belirten Oral, Princeton Üniversitesi ve Washington Üniversitesi gibi akademik kurumların internet sitelerinde, solyayin.com’u Ortadoğu çalışmalarında yararlanılabilecek kaynaklar arasında gösterdiğini ve site bugün erişilebilir olmasa da adının hala bu üniversitelerin kaynakçalarında yer aldığını söyledi. Oral, dosyasındaki gizlilik kararının hemen kaldırılmasını ve Şakir’in serbest bırakılmasını da talep etti.

Açıklamanın ardından DSİP üyeleri Maltepe 1 No’lu L Tipi Hapishanesi’nde bulunan Emin Şakir’e dayanışma kartı gönderdi.

Kaynak: ETHA