Avusturya’dan Linkswende: Türkiyeli yoldaşımız Emin Şakir’e özgürlük!

Avusturya’daki sosyalist örgüt Linkswende jetzt (Sola Dönüş, hemen şimdi), Emin Şakir için bir açıklama yayınladı. 

DSİP’İn Avusturya’daki kardeş örgütü Linkswende jetzt (Sola Dönüş, hemen şimdi), tutuklu bulunan Emin Şakir için bir dayanışma mesajı yayınladı. Mesaj şöyleydi:

Türkiyeli yoldaşımız Emin Şakir’e özgürlük!

Linkswende jetzt’in Türkiye’deki kardeş örgütü olan Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) üyesi Emin Şakir, Türkiye’de tutuklandı. Bir web sitesinde çeşitli sol, sosyalist örgütlerin yayınlarını yayınlamakla ve bu şekilde solun birliğine katkıda bulunmakla suçlanıyor.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi üyesi Emin Şakir, Türk makamlarınca tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne konuldu. Sosyalist örgütlerin yayınlarını bir web sitesinde bir araya getirmekle suçlanıyor. Söz konusu web sitesi, solu birleştirmek ve güçlendirmek amacını taşıyordu.

Türkiye devleti, 2016 yılında yaşanan başarısız darbeden sonra, muhaliflere karşı bir terör dalgası başlattı. Bütün politik muhalefet hedef tahtasına konuldu. Binlerce insanı işten atıldı veya tutuklandı. Bunların büyük kısmının darbeyle ilgisi yoktu.

Geçtiğimiz yıl üniversiteler radikal bir şekilde temizlendi; 4500’den fazla akademisyen işini kaybetti. Neredeyse 400 akademisyen, barış çağrısında bulunan bir bildirinin altına imza attıkları için işlerinden atıldı.

7 Aralık 2017