Avukat Funda Ata’nın Bilgilendirmesi

Emin Şakir’in avukatı Funda Ata, 28 Kasım 2017’de tutuklanan DSİP üyesi Emin Şakir’in durumuyla ilgili bilgi verdi.

Emin Şakir’in sol yayınları toplayıp kullanıma açtığı bir site nedeniyle iki senedir devam eden bir soruşturmanın olduğunu ifade eden avukat Funda Ata, “soruşturma kapsamında iş yerindeki bilgisayarlara ve cep telefonuna el konulmuştu ancak bugüne kadar gizlilik kararı olduğu için dosya içeriğini bilemiyorduk. Tutuklandığı gün dosyaya site arşivinde kullanılmak üzere derlenmiş yayınların dijital bilgisayar ve telefon çözümlemeleri geldi. Bu dijital yayınlar ve İzmir’deki Gezi eylemlerine katılmak gerekçe gösterilerek terör örgütü propagandasından tutuklandı” dedi.

1900’lü yıllardan beri Türkiye’de yayınlanmış tüm sol içeriklerin dijital arşivinin bulunduğu sitenin, yurtiçi ve yurtdışından pek çok kişinin kullandığı bir arşiv olduğunun altını çizen Ata, şöyle konuştu:

“Olağanüstü hal nedeniyle dosyada gizlilik kararı olduğu için savunma hakkı kısıtlanıyor. Neye karşı savunma yapacağımızı, neye itiraz edeceğimizi bilemiyoruz. Tabii ki tutuklamaya itiraz edeceğiz ama dosyadaki belgelere erişemiyoruz. Suç isnadı var ama dayandığı hiçbir delil yok. OHAL koşullarının getirdiği sınırlamalar, elimizi kolumuzu bağlıyor.

Tutuklamaya itirazın olumlu çıkacağına dair inancımız da zayıf. Çünkü bu dönemde soruşturmaların çoğu hukuki yürümüyor, daha çok bir kanaat üzerinden, siyasi bir eğilim üzerinden yürüyor. Bu süreçte genel eğilim herkesi tutuklamak, Yoksa iki yıldır süren ve her çağrıldığında ifadeye giden, adresi belli olan bir insan hakkında tutuklama kararı verilmezdi. Kaldı ki müvekkilimin hiçbir kaçma şüphesi yok, ortada delillerin karartılmasına dair kaygı olması imkansız. Dolayısıyla aslında hukuki olmayan bir tutuklama bu. Umut ediyoruz ki bir an önce özgürlüğüne kavuşacak. Biz de hukuki olarak elimizden geleni yapacağız.”

1 Aralık 2017