DSİP Basın Açıklaması: Emin Şakir’e Kefiliz

Tutuklu DSİP üyesi Emin Şakir’e özgürlük isteyenler bugün İstanbul’da Beyoğlu’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi ve cezaevine kartlar yolladı.

Emin Şakir, Solyayin.com adlı sitede sol yayınları arşivlediği için tutuklanmıştı.

Bugün sabah 10:00’da Galatasaray PTT önünde buluşanlar, Emin’e özgürlük talep etti.

Grup adına basın açıklamasını DSİP’ten Meltem Oral okudu.

Daha sonra aktivistler, Emin Şakir’e kart attılar.

Açıklamanın tam metni şöyleydi:

 

Emin’e kefiliz!

Arkadaşımız, yoldaşımız Emin Şakir 10 gündür tutuklu. Emin Şakir, solun hafızası bir arşivci olduğu için tutuklandı. Başka bir yerde olsa ödüllendirilecek bir çaba, Türkiye’nin bu koşullarında cezalandırılıyor.

Emin’i tanıyanlar bilir, o sadece bir arşivci değildir. O işçi sınıfının mücadelesinin bütün özgürlüklerin omurgasını oluşturduğunu bilen bir sosyalisttir. Daima ezilenlerin yanında, daima özgürlük isteyenlerle omuz omuzadır.

Emin arşivcilik, bilgi biriktirme, solun ortak değerlerini bir platformda toparlamak için çabaladı.  ‘solyayin.com’ adlı internet sitesine Türkiye’deki sol yayınların hemen tamamını koyduı. Bu yayınların sahipleri olan gruplarla iletişime geçti, yayınlarını istedi. Emin sitesinde kendine sol diyen ama aslında ırkçı olan yayınlar dışındaki bütün süreli sol, sosyalist yayınlara yer verdi.Kendi siyasi görüşlerinden tamamen farklı olan yayınları arşivledi. Binlerce dergi ve gazeteyi ücretsiz olarak isteyen herkesin kullanımına açtı. Emin’in sol yayın arşivi büyük bir ilgi gördü, her geçen gün büyüdü. Site yaygınlaştıkça birçok çevre onun istemesine gerek kalmadan yayınlarını ona ulaştırdı. Bazı insanlar kişisel arşivlerini yayınlanması için ona gönderdi. Böylece Emin’in sitesi dayanışma ve katkılarla büyüyen bir açık arşive dönüştü.

Emin’in sadece kişisel bir tutku olarak başlayan arşivi birçok akademik tarih çalışmasına kaynak oluşturdu, birçok araştırmacının, tarih meraklısının başvuru kaynağı oldu. Princeton Üniversitesi ve Washington Üniversitesi gibi akademik kurumlar internet sitelerinde, solyayin.com’u Ortadoğu çalışmalarında yararlanılabilecek kaynaklar arasında gösterdi. Solyayin.com bugün erişilebilir olmasa da adı hâlâ bu üniversitelerin kaynakçalarında yer almaya devam ediyor.

Arkadaşımız şimdi tutuklu. Özgürlüğünden yoksun bırakıldı. Tutuklanma gerekçeleri açıklanmıyor. Dosyasında gizlilik kararı var. Emin Şakir şeffaf, açık, gizlisi saklısı olmayan bir arkadaşımızdır.

Dosyasındaki gizlilik kararının hemen kaldırılmasını, Emin’in derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Arşivcilik, solculuk, gazetecilik suç değildir. Arşivci, gazeteci ve sosyalist olan Emin de bir suçlu değildir.

Emin’e kefiliz.

Emin’in yanı bizim yanımızdır, demokrasi ve özgürlükler mücadelesidir!

Emin Şakir’e özgürlük!

 

Meltem Oral

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi eş başkanı

10 Aralık 2017