Ufuk Uras: Emin Şakir niye tutuklu?

Yıllardır üniversitede Türkiye’de sol hareketler dersi veriyorum. Bu alanda çalışanlar nasıl bir kaynak sorunu yaşandığını iyi bilirler.

Solda ciddi bir arşivleme sıkıntısı var ve bazı vakıflar bu konuda önemli bir çalışma içinde. Emin Şakir de kişisel olarak böyle bir çaba içine girdiğinde çok memnun olmuştum. Türkiye soluna ait malzemelerin sanal bir ortamda paylaşılması önemli bir eksikliği gideriyor.

Bugün, diyelim soldaki değişik hareketlerle ilgili nesnel bir çalışma içine giren bir araştırmacı ya da meraklı bu kaynaktan bedelsiz yararlanabiliyor. Dolayısıyla bu malzemeden yola çıkarak, propoganda amacı içerdiğini iddia temek lüzumsuz ve haksız bir niyet okuması olur.

O yüzden bırakınız Emin Şakir’i tutuklamayı, kendisini kutlamak ve destek vermek kamusal bir görev.

Tabii siyasetin hafızasını ortadan kaldırmak, imha etmek gibi bir amacınız yoksa. Nutuk’ta Mustafa Kemal muhalefet için “Hain dimağların ürünü” adlandırması yapmıştı. Bugün 21. yüzyılda her muhalif çabayı bu gelenek içinde değerlendirerek nasıl bir demokratik gelecek tasarlanabilir ki? Asıl kendi öğretisinin tutsağı olanlar hiç bir zaman kurdukları hapishanelerden tahliye olamazlar. Artık Magna Carta’daki temel ilkelerin bile gerisinde kalmak, bu ülke insanına büyük haksızlık.

O yüzden düşünceyi tutuklamayın ki siz de fikren yoksullaşmayasınız. Emin Şakir’e özgürlük.

Ufuk Uras, 23. dönem İstanbul milletvekili

Kaynak: Marksist.org