İstanbul Hak İnisiyatifi Basın Açıklaması

İstanbul Hak İnisiyatifi, geçtiğimiz hafta tutuklanan DSİP üyesi Emin Şakir’in serbest bırakılmasını talep eden yazılı bir açıklama yayımladı:

“Emin Şakir, Türkiye’de yayınlanan sol yayınların arşivini sitesinde paylaştığı, gezi eylemlerine katıldığı ve terör örgütü propagandası yaptığı suçlaması ile çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin üyesi olan Emin Şakir, Türkiye solu tarafından yayınlanan dergileri solyayin.com sitesinde arşivleyerek, konuyla ilgilenen araştırmacılar için açık bir veri kaynağı, bir kütüphane oluşturmuştu. İki yıldır site nedeniyle soruşturulan Şakir, mahkemeye her çağrıldığında ifade verdi. Emin Şakir’in arşivinde kendi fikrini yansıtmayan, hatta fikirleri ile taban tabana zıtlık oluşturan pek çok yayın ve makale de mevcuttu.

Geçmişte yayınlanmış dergileri arşivleme ve yayınlama suç değildir. Bu çeşit bir yayıncılık ve arşivcilik her kesimden insanın düşünce dünyasına, ülkemizin entelektüel camialarına bir katkı olarak düşünülmelidir. Yanlışa değil, doğruya yöneltir. Terörü değil, bilgiyi ve düşünceyi yükseltir. AİHS 10. madde ve Anayasa madde 28 de güvence altına alınan basın özgürlüğü hakkı ihlal edildiği gibi dosyasında gizlilik kararı olduğu için avukatlarının savunma yapmasının önü kapatılmıştır.
OHAL şartlarından yararlanarak insanların haklarını ihlal edecek şekilde yürütülen soruşturmalar kabul edilemez!

İstanbul Hak İnisiyatifi olarak Emin Şakir’in en kısa sürede serbest bırakılmasını istiyoruz!”

5 Aralık 2017